Mõned algaja ökonomisti mõtted majanduskriisist

Viimastel aastatel on maailm majandusteoreetikute vaatevinklist tormanud nüri järjekindluse ja suure eufooriaga kuristiku poole. Ainult, et keegi nende hoiatusi ei kuulanud. Nüüd kui häda käes on, ennustatakse üksteise võidu kuristiku sügavust ja igaüks, kes leiab sügavama augu ennustamiseks põhjenduse on äkki hirmus tähtis mees.

See selleks.

Oluline on teada, et maailma majandus on kogu aeg käinud mööda tsükleid. Ja jääbki käima. Juba Joseph Schumpeter selgitas majandustsüklite sisu ära. Schumpeteri järgi on majanduslangus ainus võimalus majandusagentidel mõista oma senise tegevuse ebakohasust ning muuta enda tegevust selliselt, et see saavutaks väärtusloomes uue taseme ning sellega loodaks uue tõusutsükli alus. Ehk siis majandustsüklid on peamine meetod äriinnovatsiooni käivitamiseks. See on ka inimlikult mõistetav, sest ega reeglina ei kipu inimesed midagi muutma kui neil kõik hästi on. Muutusi otsitakse ikka siis kui asjad on halvasti.
Viimaste aastate põhihäda oli selles, et erinevate keerukate finantsinstrumentide abil loodeti lühiajaliste majandustsüklite (peamiselt Kitšini ja Juglari tsüklid) põhju vältida. See aga tõi kaasa selle, et tsükli põhi nihkus lihtsalt edasi ning liitus järgmise põhjaga. Et see kõik lasti kuhjuda Kondratjevi pika tsükli põhja näitab poliitikute täielikku ignorantsi majandusteoreetilise mõtlemise suhtes ning soovmõtlemise vohamist. Viimast tõendab George Bushi ühes viimastest intervjuudest öeldud lause, et "pidi see majanduslangus ka just minu presidentuuri ajal kätte jõudma", mille peale maailma majandusteadlased karjusid kooris, et "sa ju ei kuulanud meid, mees!"

Mis Eesti viimaste aastate majanduskasvu puudutab, siis siin toimusid järgmised fenomenid:
1. Maksude langetamine
2. Eestile ebakohaselt madal laenamise lävi (olematud intressid, lihtsad laenu saamise tingimused)
3. Juurde voolav euroraha
4. Tugev konjunktuur välismaal
5. Valitsuskulutuste ohjeldamatu kasvatamine

Kõik need viisid läbi rahaturu multiplikaatori (mis õnneks on Eestis väiksem kui mujal, kuna meil on pankade reservinõuded karmimad) rahamassi ohjeldamatu kasvuni siseturul, mille tagajärjeks oli kõrge inflatsioon, tugev sisetarbimine ning halvale eksporditasakaalule vaatamata tugev majanduskasv. Ühesõnaga "mudamere ääres porikalda peal oli aga mõnus elu tillukesel seal".

Mis mind praeguste maailma trendide juures murelikuks teeb on see, et igal pool käib üks ohjeldamatu keinsistlik majanduseksperiment, mille pikaajalisse edukusesse võib uskuda aga võib ka mitte. Viimane kord kui minu teada Keynsi lähenemist sellises mastaabis prooviti, oli Hitleri Saksamaal kohe pärast võimuvahetust. Esialgu tõi see edu, kuid vahetult enne Tšehhoslovakkia okupeerimist oli Saksamaa pankroti äärel ning kui Lääneriigid oleksid suutnud Hitlerit tõhusalt takistada, oleks Saksamaa vajunud sellisesse majanduslikku kaosesse, mille kõrval Weimari vabariigi vaesus oleks olnud lapsemäng.

Mida oleks siis tulnud teha?
Mina ei ole nii kõva mees, et maailma ökonomistide jutte siin analüüsida, kuid üks on kindel - finantsinstrumendid on läinud nii keeruliseks, et nende läbipaistvus on praktiliselt olematu. See toob kaasa tõsiasja, et finantsotsuste kvaliteeti on võimatu adekvaatselt hinnata. Seega vajab finantssüsteem tugevat reformi läbipaistvuse taastamiseks.

Mis Eestit puudutab, siis oleks tulnud:
1. Mitte kärpida tulumaksu
2. Kehtestada majanduse stabiliseerimise maks, mille tulud oleks suunatud eraõiguslikku fondi, mille kasutamise määr oleks olnud valitsuse otsustada. Eraõiguslik selle pärast, et selle fondi rahasid oleks saanud kasutada ilma eelarvetasakaalu mõjutamata, mis praegu paneb Eesti Maastrichti kriteeriumite ees sundviskesse. Sealt oleks saanud sellises kriisis toetada majandust palju suuremal määral kui praeguse Partsu plaaniga.
3. Suurendada kiiremini ja tugevamalt pankade kohustuslikku reservide määra, mis oleks suurendanud laenuintresse
4. Viia sisse normaalne pangadusturu regulatsioon, kus rahandusstabiilsuse huvides viiakse sisse laenukõlbliku isiku piirnormid, millised kehtestab riik erinevate laenuvormide jaoks.

Kõige selle tulemusel oleks meie majanduskasv jäänud kusagile 5-6 protsendi vahemikku.

Praeguses situatsioonis ei aita aga mitte miski muu kui krooni devalveerimine. Ükski peaminister seda teha ei julge, mistõttu lükkub devalveerimine edasi ja tuleb karmim. Selles suhtes kordub ilmselt kolmekümnendate stsenaarium Eestis. Kas ka tulemus saab sama olema - ei tea.

Kommentaarid

Väga huvitav jutt. Kas Keynes päästab meid supiköökidest?

Mõned tähelepanekud:
* Inglismaale jõudis kriis kohale nädal peale seda, kui kantsler Alistair Darling ütles avalikult välja, et on kriis. Nädal aega sai ajakirjanduselt peksa, et kuidas julges nii öelda ja siis ... hakkas ajakirjandus lahkama aktsiaturgude kukkumist. Nüüd hiljuti lõpuks ütles ka peaminister Gordon Brown et meil on majanduslangus. Nii et selles kummivenitamise ja kriisi edasilükkamise tuhinas pidi olema üks mees, kes ütleb: "Saagu kriis!", ja kriis saigi.

Majanduses on muidugi palju isetäituvaid ennustusi (s.h. väiksemid tsükleid saab piisavalt esindusliku jutuga käivitada kui on eeldused olemas), kuid nii suured makromajanduslikud kriisid ei sõltu mingi paari tondi välja ütlemistest.

Härrased, äkki seostaksite selle targa jutu ka lennundusega, eriti just klubilise lendamisega. See oleks väga huvitav. Panin nimelt tähele, et kõige võimsama majanduskasvu aastal oli meil kõige vähem huvilendajaid. Eelmisel aastal, kus see n.ö. langus juba käis, oli huvilisi oluliselt rohkem. Minu piiratud loodusteaduslik maailmapilt ei võimalda siin mingit seost leida, mis vähegi jumet omaks. Võib - olla on härrastel majandusteadlastel (mis sest, et algajatel) mõningaid mõtteid selle kohta?

Ridalisse tuleb lendama esimene lätlane, Viesturs Kronbergs, seal jama eriti suur.
Ruitlase arvamus:
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/article.php?id=21206349&l=...
majanduslangusmajanduslangus

einar

Töötutel on aega lendamas käia. Nii et valmistuge huvilendajate hordideks. Smile

Mina ise pole viimased paar aastat jõudnud lennuväljale ei Eestis ega Inglismaal. Suure vaevaga saadud litsents läheb hapuks nõndamoodi :-(.

See huvilendajate hordide jutt polnud nüüd küll tõsine. Mina arvan, et rohkem on lendajaid olnud, kuna propagandamasin on paremini töötanud. Alari tehtud töö on vilja hakanud kandma. Kuidas asi jätkub majanduslanguse tingimustes --- KST.

Selle asjaga on niimoodi, et KST ehk kurat seda teab. Ühest küljest on inimestel raha vähem käes ja seda kulutatakse vähem ka igasuguse tilu-lilu peale. Teisalt tegid eestlased eelmisel aastal 450 000 välisreisi. Kindlasti jääb neid reise tänavu vähemaks ja puhkuserahad kulutatakse Eestis. Tiba võib RLK-legi tulla. Selle jaoks, et selliseid asju prognoosida peab minema ja inimeste käest küsima aga see käib meile igal juhul üle jõu. Üldjuhul peaks olema mõistlik lähtuda eeldusest, et lendamist tuleb sel aastal vähem kui tavaliselt ja pärast olla positiivselt üllatunud. Vastupidine variant on kehvem.

Kui kehvasti läheb, äkki ostab SAS meid EA asemel Baltimaade juhtivaks lennufirmaks. Reisijakohti peaks meil olema Eesti 2009 lennuvajaduse jaoks parasjagu.